نشست نقش انرژی در تحولات ژئوپولتیک اروپا و منطقه

لارس نوردوم در نشست نقش انرژی در تحولات ژئوپولتیک اروپا و منطقه که در محل شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد، افزود: همکاری ایران و نروژ بسیار چشمگیر بود طوری که در دهه ١٩٩٠ سه شرکت انرژی نروژی در ایران فعالیت و میدان های نفتی و گازی را اکتشاف کردند.

سفیر نروژ در تهران با بیان اینکه بعد از برجام شرکت های نفتی به ایران سرازیر شدند، اظهار داشت: نروژ هم مانند دیگر کشورها به ایران آمد اما تصمیم امریکا بر خروج برجام به ویژه در اوایل کار باعث شد شرایط دشوار و در بازار ایران مشکلاتی ایجاد شود.
وی ابراز امیدواری کرد، شرایط در آینده عادی شود و شرکت ها برگردند؛ چون برنامه های زیادی در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد.همان طور که دو سال پیش شرکتی نروژی بزرگترین تولیدکننده ناوگان ایرانی بود اما فعالیت این شرکت هم تحت تاثیر تحریم های یک جانبه امریکا قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در سال ٢٠١٨ نفت حدود ٢۶ درصد کل صادرات نروژ بوده است، گفت: نروژ در همین سال دومین صادرکننده نفت و گاز به اتحادیه اروپا بوده و ٢۵ درصد انرژی اروپا را تامین کرده است. آلمان و بلژیک بزرگترین واردکنندگان انرژی از ما هستند.
سفیر نروژ خاطر نشان کرد: ٩۴ درصد برق نروژ از ۶٠ نیروگاه برق آبی تامین می شود؛ ٣.۵ درصد انرژی بادی تامین کننده برق است. همچنین در نروژ آلاینده ها ٧٠ درصد کاهش یافته است

وی ادامه داد: انرژی های تجدیدپذیر اگر چه نقش چشمگیر ندارند اما بدون نقش هم نیستند؛ هر دو خودرویی که در نروژ فروخته می شود یک خودرو الکتریکی است و فناوری در این تغییرات اخیر نقش به سزایی ایفا کرد.

سفیر نروژ سپس به ایجاد صندوقی برای ذخیره ارزی حاصل از فروش انرژی در این کشور اشاره و تصریح کرد: نروژ سالهای اخیر سعی کرد طلای سیاه را به اوراق مشارکت تبدیل کند دید ما این است وابسته به نفت نباشیم؛ تمرکز کمتری به نفت در اقتصاد است و اینکه منبع تجدیدناپذیر نفت را برداریم تا این سرمایه برای نسل های بعدی بماند.

وی افزود: از همین رو صندوق ارزی با پول حاصل از فروش انرژی ایجاد کردیم به نام صندوق بازنشستگی نفت که ٣ تا ۴ درصد آن در سال استفاده می شود و بقیه در این صندوق ذخیره یا ثابت باقی می ماند یا افزایش می یابد قرار نیست این صندوق ذخیره کاهش یابد.

Leave a Reply